Regl periyodunda bayanların abur cubur isteği bilimsel olarak doğrulandı
Yapılan bir araştırma, bayanların neden adet döngüleri sırasında çikolata ve cips üzere yiyecekler istediğini ortaya çıkardı ve bunun sebebi olduğunu doğruladı.
Almanya’daki Tuebingen Üniversitesi’nden araştırmacılar, bayanların beyninde ayın makul bir vaktinde iştahlarını ve abur cubur isteklerini etkileyebilecek bir değişiklik olduğunu buldu.
Araştırmacılar, bir bayanın adet öncesi etabında, yumurtlamadan sonra, beyindeki hipotalamus bölgesinin insülin hormonuna daha az reaksiyon verdiğini keşfetti.
Pankreas tarafından üretilen insülinin kan şekerini düzenlemesi nedeniyle diyabetle münasebetini birden fazla kişi biliyor. Fakat insülin beyne ulaştığında, bunun bayanları atıştırmalıklara daha yatkın hale getirebileceği yeni ortaya çıkıyor.
Kadın iştirakçilerin beyni tarandı
Bu nedenle, bayanlarda adet öncesi devirde insülinin beyinde pek güzel çalışmadığına dair yeni bulgu, bayanların bu periyotta artan iştahlarını ve sıhhatsiz şeyler yeme isteklerini açıklamaya yardımcı olabilir.
15 bayan iştirakçinin beyninin MRI makinesinde taranmasından elde edilen bulgular Nature Metabolism mecmuasında yayınlandı.
Araştırma grubunda yer alan Profesör Martin Heni, “Beyindeki insülin hakkında bedende olduğu kadar fazla araştırma yok. Bu araştırma, adet döngüsünün makul bir noktasında insülinin bayanlar üzerinde daha az tesire sahip olduğunun birinci delilidir. Bunun bayanlarda adet öncesinde görülen açlık ve iştahı açıklamaya yardımcı olabileceği düşünüyoruz” dedi.