Ekonomim muharriri Aktaş: Yirmi-otuz yıl evvel mesken alabilen emekli, artık market raflarını inceliyor
Ekonomim müellifi Alaattin Aktaş, Türkiye’de bu düzeyde bir hayat pahalılığının hiç görülmediğini belirtti.
Aktaş, yazısında düşen satın alma gücünü şu sözlerle anlattı:
“Bundan yirmi-otuz yıl evvel emekli olan memur ve personel emekli ikramiyesi ile düzgün makûs bir mesken alabiliyordu. Pekala artık bu mümkün mü? Nerede! Başta konut olmak üzere her şeyin fiyatı tırmanırken emekli ikramiyesi gerçek olarak geriledi ve makas öylesine açıldı ki artık ikramiye ile konutun tahminen bir odası alınabilir!
Yıllar yılı büyük kentlere hakikat yaşanan göç niçin aksine döndü? Büyük kentlerde kiralar son birkaç yıldır ele geçen maaşı neredeyse tümüyle yutar hale geldi. Beşerler bırakın mesken almayı, kirayı bile karşılayamaz oldu.
Üniversiteyi bitirmiş, şanslıysa iş de bulmuş bir genç, İstanbul’da Ankara’da gelirinin tahminen üçte ikisini kiraya ayıracak; kalanla gençliğini mi yaşasın, otomobil mı alsın, tatile mi gitsin?
Emekliler mi, onların durumunu girişte anlattım. Market market gezip rafları inceleyenler ekseriyetle onlar. Yıllarca çalışmış, bu ülkeye hizmet etmiş beşerler hayatlarının son yıllarını market rafı inceleyerek geçiriyor.
Çocuklar anne babalarını çekiştiriyor; dondurma aldırabilmek için.”
Yazının tamamı için