Prof. Dr. Yaltırak’tan “İstanbul depremi” açıklaması: Bilim, astroloji değildir; yapmayın etmeyin, yazık oluyor
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, sarsıntıyla ilgili tarih verenlere ve soranları eleştirerek, “Bilimde popülizm uğruna astrologluk yapılmaz” dedi.
X hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Yaltırak, şu tabirleri kullandı:
“Bilim, astroloji değildir. Bilimde popülizm uğruna astrologluk yapılmaz. Marmara’da her an deprem(ler) beklenildiğini aslında yetkililere, halka söylüyoruz, gece gündüz çalışıyoruz lakin tarih vererek panik ortamı yaratmıyoruz. Zira panik, tahlil değil tam aykırısı bahta istek getirir.
Zaten beklenen bir durum için milyonların ruh sıhhati ile oynamak âlâ niyetli bir davranış değil. Astrologlar da her akıllarına geleni söylüyor. Tuttuğu vakit bildi oluyor, tutmadığı vakit kimse dönüp tutmadı demiyor.
Deprem konusu önemli bir olay, bu biçimde sulandırılmamalı. “Deprem ne vakit olacak, gün saat söyleyin” üzere yanıtı ajandaya işlenecek biçimde verilemeyen sorular geldiği sürece bu cins popülizme maruz kalıp, sırf korkacaksınız. Bu endişe da çaresizlik, çaresizlik de çözümsüzlük getirecek. Yapmayın, etmeyin. Yazık oluyor.”