Muğla barajları: Son dört yılın en düşük düzeyinde
Muğla’daki barajların doluluk oranlarında önemli düşüşler gözleniyor. Bilhassa yüzde 90 doluluk oranının altına düşmeyen Marmaris Atatürk Barajı bugün prestijiyle yüzde 60 düzeylerine gerilerken, 2019 yılı 30 Eylül tarihinde yüzde 75 doluluk oranına sahip olan Geyik Barajı yüzde 16, tekrar 2019 yılı 30 Eylül prestijiyle yüzde 49 düzeyinde olan Mumcular Barajı ise bugün yüzde 10 doluluğa sahip.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan datalar doğrultusunda Muğla genelinde istasyon bazlı yapılan yağış oranlarında 2023 yılı eylül ayında rastgele bir yağış ölçümü yapılamadı. Ayrıyeten yeniden Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yayınlanan 5 günlük hava iddia raporunda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde olacağı ve yağış beklenmediği bildirildi.
Yeterli yağışın alınamaması, yeraltı su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz su tüketiminin artmasından kaynaklı barajların doluluk düzeylerinde büyük düşüşler meydana geldi ve son 5 yılın en düşük düzeyleri gözlendiği belirtildi. (ANKA)