‘Kanun Hükmü’ belgeseli Altın Portakal Sinema Şenliği’nden çıkarıldı
Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nde belgesel kategorisine yer alan “Kanun Hükmü” sineması, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle şenlikten çıkarıldı.
Yazılı açıklama yapan Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği Direktörü Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Belgesel Sinema Yarışı kısmına seçilen “Kanun Hükmü” sinemasında yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği saptadıklarını aktardı.
Yargı süreci bitene kadar sinemanın şenlikten çıkarıldığı duyuran Boyacıoğlu, şunları söyledi:
“Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir hususta yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek ismine sinemanın bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatkarların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Sinema, Antalya’da gösterilecektir.”