İskenderun’da öğrenciler, KYK yurdu yerine çadırda kalacak
6 Şubat merkezli sarsıntılarda önemli hasar gören Hatay İskenderun’da sarsıntının üzerinden neredeyse 8 ay geçmesine karşın yurtları yapılmayan öğrenciler, çadırlara yerleştirilecek.
6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılarda İskenderun’da bulunan Muhyiddin İbni Arabi KYK Erkek Öğrenci Yurdu büyük hasar gördü. Zelzelenin üzerinden aylar geçmesine karşın yurdun tadilat işleri hala yapılmadı. Yurtta ise sarsıntıdan evvel İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencileri kalıyordu.
Kısa Dalga’dan Esra Tokat’ın haberine nazaran akademik takvimin 2 Ekim’de başlayacağı İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencileri ise okuldan ve kent merkezinden hayli uzak NATO çadır kentine gönderiliyor.
Üniversiteye ulaşım çizgisinin olmadığı çadır kentte yeni periyotta öğrenciler 10 kişilik çadırlarda kalacak. Ortak tuvalet ve banyonun perdelerle kapatıldığı çadırkentte, yemekhane hakkında ise bir bilgi yok.
‘Bu kurallar altında barınmak istemiyoruz’
Olmayan yurdun fiyatını dahi ödeyen öğrenciler ise duruma epeyce reaksiyonlu. Aylar geçmesine karşın yurtlarının ve okullarının tadilatlarının yapılmamasına isyan eden öğrenciler, “Bu koşullar altında barınmak istemiyoruz. Yurtlarımız bir an evvel yapılmalı o vakte kadar eğitim büsbütün uzaktan olsun. Yurtlarımız yapılınca da eğitimimize yüz yüze devam etmek istiyoruz davetinde bulunuyorlar.
Konteynerlerde asayiş kontrolünde uyuşturucu çıkmıştı
Öte yandan İskenderun Teknik Üniversitesi Yerleşkesi’nde ise zelzeleden etkilenen depremzedeler de bulunuyor. Lakin geçtiğimiz günlerde İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından konteyner kentler ve etraflarında yapılan asayiş uygulamalarında uyuşturucu da ele geçirildi. Öğrenciler ise “Yeni akademik devirde güvenliğimiz de sağlanmalı. Yalnızca barınma sıkıntımız yok, okullarımız da eğitime hazır değil. İskenderun’da aranan şahıslar bile konteyner kentlerde bulunurken bizler nasıl tıpkı yerleşkede eğitim görebiliriz?” diye sordu.