CHP’li Ali Fazıl Kasap: Kütahya’daki yangının sebebi TEDAŞ’ın bakmadığı elektrik direkleri
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya’da çıkan yangınla ilgili “Bu yangının sebebi de TEDAŞ’ın yıllardır bakmadığı, ihmal etmiş olduğu elektrik direklerinin çökmesi sonucu yangın çıktı. Teller ormanı yaktı, 35 hektar yerimiz kül oldu. Teller ormanı yaktı, 35 hektar yerimiz kül oldu. Muhtarın tekraren TEDAŞ’ı uyarmasına karşın, yıllardır ihmal edilen bir yer. Kütahya’nın birden fazla köyünde, beldesinde tıpkı formda TEDAŞ’ın elektrik çizgileri çok makus vaziyette” dedi.
Kütahya kent merkezine yaklaşık 20 kilometre aradaki Gedikoğlu Çiftliği mevkiinde dün saat 14’te çıkan yangın bugün büsbütün söndürüldü. Orman İşletme Şefi Murat Yıldırım ve dozer operatörü Hasan Hüseyin Türker, yangına müdahale esnasında yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.
“Teller ormanı yaktı, 35 hektar yerimiz kül oldu”
Anka’da yer alan habere nazaran CHP Kütahya Milletvekili Kasap, yangının çıkış sebebinin “ormanlık alanda TEDAŞ’a ilişkin direklerin devrilmesi sonucu” olduğunu belirterek açıklamalardan bulundu:
“Bu yangının sebebi de TEDAŞ’ın yıllardır bakmadığı, ihmal etmiş olduğu elektrik direklerinin çökmesi sonucu yangın çıktı. Teller ormanı yaktı, 35 hektar toprağımız kül oldu. Muhtarın tekraren TEDAŞ’ı uyarmasına, gitmesine, talepte bulunmasına karşın yıllardır ihmal edilen bir yer. Kütahya’nın birçok köyünde, beldesinde birebir formda TEDAŞ’ın elektrik çizgileri çok makûs vaziyette. Daha büyük yangınlara sebebiyet verebilir. Yetkilileri vazifeye davet ediyoruz.”
CHP’li Kasap, yangında yaralanan 2 orman emekçisinin Kütahya Devlet Hastanesi’nde yanık ünitesi olmadığı için Eskişehir Osmangazi Hastanesi’ne kaldırıldığını belirterek, “Kütahya sanayi kenti diyorsunuz ancak bir yanık ünitesi yok. Bu ihmallerin tamamının giderilmesi gerekiyor” dedi.