Bayan hafızların yüzü buzlanmıştı: Müftüye nazaran arka niyet yok
Konya’da hafızlık diplomalarının dağıtım merasiminde çekilen fotoğraflarda bayanların yüzleri buzlandı. Bu fotoğraflar hem müftülük sitesinde hem de vilayet müftüsünün toplumsal medya hesabından paylaşıldı. Gelen yansılar üzerine açıklama yapan Karatay İlçe Müftüsü İmamoğlu, “Art niyet yok” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Karatay Müftülüğü’nde Hafızlık Diploma Töreni’nde bayan ve erkek hafıza diplomalarını Konya Vilayet Müftüsü Ali Öge vermişti. Öge diploma merasimini toplumsal medya hesabından da duyurdu, hafızları kutladı ve fotoğraf paylaşmıştı.
Öge’nin paylaştığı fotoğraf kareleri ortasında erkek hafızlarla toplu fotoğraf ve bayan hafızlarla çektirdiği fotoğraf yer almış lakin bayan hafızlarla çektirdiği fotoğrafta, bayanların yüzünün buzlandığı görülmüştü. Birebir fotoğraf kareleri Karatay Müftülüğü’nün sitesinde de birebir biçimde paylaşıldı.
Görüntülerin reaksiyon çekmesinin akabinde Konya Vilayet Müftüsü Ali Öge, fotoğrafların buzlanmasıyla ilgili bir talimatı olmadığını söyledi.
TIKLAYIN – Müftülüğün paylaştığı fotoğrafta, bayanların yüzleri buzlandı!
BirGün’de yer alan habere nazaran Öge, “Fotoğrafların buzlandığı ile ilgili ne bir bilgim ne de bir talimatım var. Ben programda kimi arkadaşlarımıza sembolik olarak ikramlarını taktim ettim ve daha sonra programdan ayrıldım. Muhtemelen oradaki hanım kardeşlerimizin ve ailelerinin isteğiyle yüzleri buzlanmıştır” dedi.
İlçe Müftüsü: İsteği olanların yüzleri açık
Karatay İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu ise bayanlar ve ailelerinin yüzlerinin görünmemesini istediğini öne sürdü. Müftülük olarak bir arka niyetleri olmadığını kaydeden Müftü İmamoğlu, şunları söyledi:
“Biz daima bu ve buna emsal merasimler yaparız. Yaptığı merasimleri de haberleştirmek istediğimizde birtakım aileler çocuklarının yüzünün görünmesini istemiyorlar. Ya da tıpkı formda hanım kardeşlerimiz yüzlerinin görünmesini istemiyor. Burada da emsal bir durum yaşandı. Hanım kardeşlerimiz ve aileleri yüzlerinin görünmesini istemedikleri için fotoğraflarda yüzleri buzlandı. Toplumsal medya hesabımızda benzeri birçok aktifliğe dair fotoğraf var. Orada isteği olan arkadaşlarımızın yüzleri açık. Burada bizim bir arka niyetimiz yok”