Altın Koza’da sinema protestosu: “Ceylin’de haksızlık var”
30. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Festivali’nin üçüncü gün programıyla devam etti. Bu yılın Onur Mükafatları usta oyuncular Perran Kutman ile Cihan Ünal’a verildi.
Ancak şenliğe ait diğer bir gündem daha yaşandı.
30. Altın Koza Sinema Şenliği’nde Ulusal Uzun Metraj Sinema kolunda yarışa katılan “Ceylin” sinemasında Tufan Şimşekcan ve Ozan Sihay
Filmin gösterimi öncesinde direktör Ozan Sihay ve sinema takımı durumu protesto etti.
Protestoda, “Sözleşme varsa adım nerede!”, “İnsan Hakları Üniversal Bildirisi’nin 19. ve 20. unsuruna nazaran ‘ifade özgürlüğü’ yayma ve barış içinde toplanma’ hakkımı kullanıyorum”, “Co-Director derken?” pankartları yer aldı.
Altın Koza Sinema Şenliği’nin X hesabını etiketleyen direktör Sihay, “Filmimizin galası bugün Temel 01 Burda AVM’de PGM Sahnede. 20:30’da başlayacak lakin yer bulabilmek ismine mümkün olduğunca erken gelmeye çalışınız. Bu ortada sinemanın direktörü olarak galaya davet bile edilmedim o yüzden ben de erken gidip bilet alacağım” dedi.
Sihay, 10 Eylül’de de hesabından şunları yazmıştı:
“Bu Ceylin sinemasında karşılaştığım olaylar, bana daha evvel deneyimlemediğim bir hayat dersi sundu. Bu şanssız durumu bana yaşatanlar, tam 15 yıldır birlikte iş yaptığım, ortak olduğum, bir arada güldüğüm, üzüldüğüm ve en değerlisi dost sandığım şahıslardı. Maalesef, bu süreçte dost sandıklarımın gerçek yüzlerini gördüm. Bu güç vakitler, bana bir atasözünün ne kadar yanlışsız olduğunu gösterdi: ‘Dost kara günde aşikâr olur.’ Ancak bu sefer, dostların kara günde değil, kara günü yaratanlar olduğunu öğrendim.”