Almanya’da Türkler, Ermeni Soykırımı anıtının kaldırılması için imza kampanyası başlattı
Köln ve etrafında çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşunun desteklediği Türk Dernekleri ve Birlikleri İnisiyatifi üyeleri, Köln’deki Bayburt Kültür ve Dayanışma Derneğinde basın toplantısı düzenledi.
AA’nın aktardığı habere nazaran STK üyeleri, anıtın kaldırılması için imza kampanyası başlattı.
İnisiyatifin sözcüsü Rehan Gündoğmuş, yaptığı açıklamada, Köln Yönetim Mahkemesinin 23 Haziran 2023’de Soykırımı Hatırlatma İnisiyatifi’nin kelam konusu anıtın dikili kalmasına yönelik yaptığı başvuruyu reddettiğini hatırlattı.
Sözcü Gündoğmuş, Soykırımı Hatırlatma İnisiyatifi hakkında, “Bu oluşum, Türk toplumuyla, yani tarihini suçladığı beşerlerle diyalog kurma eforuna girmek bir yana, halihazırda alınmış olan kararları yok sayarak kasıtlı olarak bu kararları aşmak konusunda tereddüt etmemektedir” dedi.
Gündoğmuş, “Tarihi olaylar hakkında varılacak bir uzlaşma, tüm aktör ve tarafların toplumsal iştirakiyle gerçekleştirilecek kapsamlı ve yapılandırılmış bir diyalog süreciyle mümkündür. Bilhassa de farklı görüşlere karşı müsamaha bu türlü bir sürecin ön koşuludur” diye konuştu.
Gündoğmuş son olarak, “Uzlaşıya dayalı güçlü bir toplumsal dayanışma için bu oluşum tarafından anıt dikilmesine karşı çıkıyor ve imzanızla bizi desteklemeniz için davette bulunuyoruz.” sözlerini kullandı.
Anıtın kaldırılması için başlatılan kampanyaya dayanak olmak isteyenler imza attı.